bilgi talep formu
HASAR YÖNETİMİ

Hasarların hızlı ve eksiksiz olarak tazmin edilmesinin herkes için çok önemli olduğunun bilincindeyiz. Sigorta Şirketlerinden bir hasar talep etmek için yapılması gereken hazırlıklar vakit alır ve bazen çok karmaşık da olabilir. Vaktinizi bunun yerine kendi işlerinize ayırmak en doğal hakkınızdır...
devamı »

EKSİK SİGORTA

Maddi varlıklar sigortalanırken bir bedel belirlenir ve poliçeye yazılır. Bu bedeli belirlerken varlığın gerçek değerinin göz önüne alınması gerekir. Bir hasar anında poliçede yazan bedel, gerçek değerden düşük olursa sigorta şirketi eksik sigorta uygulaması yapar yani bedel, gerçek değerden % kaç düşükse gerçekleşen hasarı o oranda eksik öder.

Örneğin toplam değeri 1.000.000 TL olan bir mal için yapılmış olan sigorta poliçesinde bedel olarak 700.000 TL belirlenmişse %30 eksik sigorta yapılmış demektir. Bu durumda oluşan bir hasar sonucu belirlenen zarar 100.000 TL ise sigorta şirketi eksik sigorta sebebiyle %30 eksik yani 70.000 TL ödeme yapar.

Bu tip durumlarda sigortalılar poliçede yazan rakama kadar oluşan hasarlarının tam olarak ödeneceğini düşünürler ancak bu doğru değildir. Nadiren bu şekilde yani eksik sigorta uygulaması yapılmadan hasar ödemesinin yapılabileceği poliçeler düzenlenebilse bile genel olarak uygulama eksik sigortanın uygulanması yönündedir.

Eksik sigorta konusuna bina, makine, demirbaş, emtia, konut, yat, elektronik cihaz, kar kaybı, inşaat v.b her türlü varlık sigortasında dikkat edilmesi gerekir. Poliçelerinizi yaptırırken bedelleri doğru belirlemek için konunun uzmanı Bentem ekibine danışabilirsiniz.

Tel : (212) 272 01 21 - (212) 272 01 51 Kişisel Verilerin Korunması Copyright © 2024 | Bentem Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş.